Mi a biotin?
A biotin vagy más néven B7-vitamin (elavult nevén H-vitamin), egy vízoldékony, kéntartalmú vitamin, amely a B-vitamin-komplex család tagja.
Miben van biotin?
A biotint a bélflóra termeli, ám hamar kiürül a szervezetünkből, éppen ezért szükséges valamilyen formában pótolni. Ezt megtehetjük különféle biotin tartalmú étrendkiegészítőkkel is, de még táplálékkal is bevihetjük. A máj, a tojássárgája, az élesztő, a karfiol, a búza, a zöld leveles zöldségek, az édesburgonya, a hagymafélék, a zöldborsó és a lazac is nagy mennyiségben tartalmaz biotint, amelyekből egy maréknyi már biztosítja a napi szükségletet.
Mennyi biotin kell naponta?
A biotint nem lehet túladagolni, mivel ez a vitamin vízben oldódik, így a felesleg vízzel kiürül a szervezetből. Viszont más készítményekkel alkalmazva, bizonyos laboratóriumi vizsgálatokra hatással lehet, ezért, aki például pajzsmirigy problémákkal küzd, célszerű utánajárnia, hogy mennyi az a mennyiség, amit bevihet naponta.
Milyen hatást gyakorol a biotin a hajra?
A biotin elősegíti a haj szerkezetének a megtartását, hozzájárul a gyorsabb növekedéshez és a fényességhez is. Amennyiben nincs megfelelő mennyiségű biotin a szervezetünkben, jelentkezhet hajhullás, hajtöredezés és korpásodás. A B-vitaminok egyéb jótékony hatásai a szépségápolásban.
Mi történik biotinhiány esetén?
A biotin hiányát az is jelezheti, hogy a bőr kifakul, cserepessé válnak az ajkak, elgyengülhet a köröm és a haj jelentős mértékben hullani kezd. Lehangoltság, fáradékonyság, étvágytalanság és izomfájdalom egyaránt jelentkezhet. A koleszterinszint is megemelkedhet, ha nem megfelelő mennyiségben van jelen a vitamin a szervezetünkben.
Milyen hatást gyakorol a biotin a pajzsmirigyre?
Pajzsmirigy problémák fennállása esetében érdemes a betegnek néhány szempontot betartania, például teljen el legalább egy óra a pajzsmirigy hormon és a biotin beszedése között. Arra is célszerű ügyelni, hogy pajzsmirigy vizsgálat előtt ne adagoljuk túl a biotint, mert hatással lehet az eredményre.